Blog

Projektowanie domu indywidualnego

Projektowanie domu indywidualnego – kilka praktycznych porad

Fundamentem każdego projektu domu jest projekt architektoniczny. Zawiera on:

 • mapę z oznaczeniami granic terenu działki,
 • układ komunikacyjny oraz plan zieleni,
 • projekt uzbrojenia terenu,
 • sposób odprowadzenia ścieków, usytuowania oraz obrys planowanych obiektów budowlanych.

Projektując dom należy przemyśleć kilka istotnych kwestii m.in.:

 1. Czy dom pasuje do działki?
 2. Czy odpowiada zapisom MPZP lub WZ?
 3. Usytuowanie domu względem stron świata.
 4. Projekt domu z poddaszem – wysokość ściany kolankowej.
 5. Powierzchnia użytkowa domu i pomieszczeń.
 6. Analiza dokumentów działki.
 7. Koszty – na co zwrócić uwagę wybierając projekt.
 8. Nowinki technologiczne.

Planując projektowanie należy zawęzić poszukiwania wyłącznie do projektów, które są odpowiednie dla warunków działki. Najważniejsza jest szerokość i długość. Budując zgodnie z prawem budowlanym, dom musi być zlokalizowany w odległości czterech metrów od granicy w przypadku ścian z drzwiami bądź otworami okiennymi, lub w odległości trzech metrów dla budynku nieposiadających otworów z danej strony . Przepisy te dotyczą odległości od granicy najbardziej wysuniętej części domu przy założeniu sąsiadującej działki budowlanej.

MPZP jest to najważniejszy dokument, a jego zapisy są dla nas obowiązujące. Ważne jest, żeby przed rozpoczęciem poszukiwań projektu sprawdzić jego zapisy. Dokument ten określa zabudowę na danym terenie oraz parametry, jakie muszą zostać spełnione przez budynki np. wysokość domu, kąt nachylenia dachu, powierzchnię biologicznie czynną, powierzchnię zabudowy, obowiązujące linie zabudowy oraz nieprzekraczalne linie zabudowy.

Najbardziej zalecanym usytuowaniem względem stron świata jest umiejscowienie salonu os strony południowej lub zachodnio-południowej, natomiast sypialni i kuchni po stronie północnej bądź wschodniej. Warto również przedyskutować z architektem ustawienie budynku pod najbardziej optymalnym kątem w celu zwiększenia wydajności systemu instalacji fotowoltaicznej.

Wybierając projekt z poddaszem użytkowym  należy przyjrzeć się wysokości ścianki kolankowej. Przesłanki dla wyższej ścianki to lepsze doświetlenie, większa wygoda użytkowania oraz większa powierzchnia użytkowa. Stosowanie najbardziej optymalnego wymiaru wynoszącego 120-140 cm pozwala czuć się komfortowo w zaprojektowanych pomieszczeniach.

Myśląc o powierzchni użytkowej domu trzeba mieć na względzie koszty budowy. Aby zoptymalizować te koszty zalecane jest wybrać projekt, który ma jak najmniej powierzchni,  przeznaczonej na korytarze i komunikację. Nie warto zawsze sugerować się całkowitą powierzchnią użytkową, gdyż niekiedy mniejsze domy mają bardziej funkcjonalny układ.

Przy wyborze projektu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiały, jakie zostaną uwzględnione, Myśląc długofalowo o oszczędnościach, dobrą inwestycją są budynki na wysokim poziomie energooszczędności.  Tańszą opcją będą budynki o zwartej bryle oraz prostym dachu dwuspadowym. Taki budynek również lepiej trzyma ciepło, jak i łatwiej go ogrzać. Dom parterowy zapewni większą wygodę, co może być przydatne jeśli ktoś z domowników jest osobą starszą bądź niepełnosprawną. Taki projekt wiąże się jednak z większą powierzchnią dachu, co za tym idzie większymi kosztami związanymi z budową.

Obecnie duży nacisk kładzie się na design zewnętrzny. W modzie są duże okna, przeszkolone ściany. Często do elewacji używa się klinkierówki, drewna czy kamieni. Coraz więcej domów opartych jest na systemach smart dom czy posiada wentylację mechaniczną.

Wybór projektu to jedna z istotniejszych podejmowanych decyzji. Należy więc do niej podejść z rozwagą, przy uwzględnieniu obecnych jak i przyszłych potrzeb domowników. Z tego względu należy skierować się do profesjonalistów, w tym do polecanych biur projektowych, które mają renomę na rynku.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this