Blog

Przygotowania przed rozpoczęciem budowy

Przygotowania przed rozpoczęciem budowy

Mając do dyspozycji działkę budowlaną, przychodzi czas na kolejne kroki zbliżające nas do osiągnięcia celu jakim jest budowa domu. Po wybraniu projektu, koniecznym jest przeprowadzenie procedury prawnej, udając się do starostwa, geodety oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Realizacja może być zróżnicowana czasowo, może być prowadzona na różne sposoby ze względu na użyte technologie czy współpracę z ekipą budowlaną. Niekiedy możliwe jest pojawienie się opóźnień wywołanych czynnikiem ludzkim, pogodą lub problemami technicznymi.

Na termin rozpoczęcia budowy bardzo duży wpływ ma stan oraz rodzaj gruntu na posesji jak i na nieutwardzonej drodze dojazdowej, który w głównej mierze zależny jest od stopnia nawodnienia powstającego po wiosennych roztopach.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy odpowiednio się przygotować tzn. zagwarantować techniczne i socjalne warunki dla pracowników oraz bezpieczne miejsce do przechowywania materiałów. Zakres spraw niezbędnych do wykonania przed rozpoczęciem budowy zależy w dużej mierze od wybranej formy przeprowadzenia prac – czy zlecamy wykonanie firmie budowlanej czy decydujemy się na wykonanie sposobem gospodarczym.

Zapewnienie mediów to bardzo istotna sprawa. Praca na budowie wymaga chociażby dostępu do czystej wody oraz do prądu. Najlepszym rozwiązaniem jednak byłoby ówczesne doprowadzenie tych mediów do granicy działki, czym powinniśmy się zająć zaraz po zakupie nieruchomości.

Jeżeli prace są realizowane przez miejscowych pracowników istotne, aby zagwarantować i umożliwić skorzystanie z toalety oraz miejsca do spożywania posiłku. W przypadku podjęcia współpracy z pracownikami przyjezdnymi, można również zapewnić miejsce, w którym przechowane będą wrażliwe na warunki atmosferyczne materiały.

Zabezpieczenie terenu budowy przed dostępem osób postronnych jest wymagane przez przepisy. Takie zabezpieczenie może być wykonane w postaci ogrodzenia tymczasowego bądź w miejscu mniej uczęszczanym poprzez taśmę ostrzegawczą,

Po wykonaniu formalności związanych z budową można przejść do czynności które fizycznie pozwolą na rozpoczęcie pracy. Takimi działaniami są m. in. wycinanie i karczowanie krzaków, nawożenie ziemi, wyrównanie ziemi, utwardzenie działki poprzez nawiezienie na wjazd tłucznia.  Warto również zainwestować w blaszany garaż, który będzie pełnił funkcję ochronną oraz funkcję składzika na narzędzia czy materiały.

Formalności, których należy dopilnować przed wytyczeniem budynku to zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych, które należy złożyć w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Do wniosku dołączyć należy następujące dokumenty:

  • dokumenty od kierownika tj. oświadczenie o przejęciu obowiązków kierowania budową oraz kopia uprawnień,
  • kopia zgłoszenia umowy bądź kopia prawomocnej decyzji o pozwoleniu budowę,
  • oświadczenie od inspektora o przejęciu obowiązków kierowania budową oraz kopia uprawnień.

Kolejnym krokiem będzie zakup tablicy informacyjnej, którą należy wypełnić i umieścić w widocznym miejscu, najlepiej na frontowej części działki. I można już zaczynać przygodę z budową domu. Zajmować się tym indywidualnie lub pozostawić to w rękach wykwalifikowanego Generalnego Wykonawcy.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this