Blog

Drewno KVH

Drewno KVH

W swoich domach jako materiał konstrukcyjny wykorzystujemy drewno KVH® ( z niem. Konstrukcnsvollholz). Jest to opatentowany system produkcji drewna konstrukcyjnego o bardzo rygorystycznych parametrach, pod względem wytrzymałości spełnia wymagania europejskiej normy EN14081. Jest to drewno iglaste świerkowe, które jako surowiec jest w odpowiedni sposób pozyskiwane i co najważniejsze ze sprawdzonego, jakościowego źródła, co potwierdza certyfikat CE.

Proces otrzymywania drewna KVH® polega na suszeniu pod ciśnieniem, w autoklawach do poziomu wilgotności 15% ± 3%. Długotrwałe suszenie w wysokiej temperaturze powoduje zabicie grzybów, pleśni i szkodników, drewno pozbawione jest również żywic. Dzięki temu otrzymujemy drewno, którego nie trzeba dodatkowo impregnować i chronić przed mikroorganizmami. Ze względu na sposób cięcia drewno charakteryzuje się stabilnością kształtu, otrzymujemy stabilność wymiarową z dokładnością do 1 mm. Nasze drewno KVH® jest bezrdzeniowe, odporne na pękanie i skręcanie.

Kolejnym etapem jest sortowanie belek według normy S10TS, poddawanie ich procesowi czterostronnego strugania i fazowania po każdej krawędzi. Proces ten powoduje, że drewno zwiększa swoją wytrzymałość ogniową. Belki lite produkowane są do długości 6 metrów, my natomiast zakupujemy również belki o długości 13 metrów, które są łączone na mikrowczepy za pomocą prasy. Udokumentowane jest to niemieckim znakiem zgodności U.

 

Stosujemy drewno KVH® NSi (dla konstrukcji niewidocznych) na wszystkie elementy naszych domów: belki, płatwie, krokwie, słupy, oczepy oraz dach, a elementy widoczne spełniają klasę kondycji wizualnej KHV® Si. Przekroje, które wykorzystujemy to 60*160 mm dla ściany zewnętrznej, 60*100 mm dla ściany wewnętrznej, a 60*220 mm dla stropu i dachu. Do wzmocnień konstrukcyjnych stosujemy drewno klejone BSH.

 

Drewno konstrukcyjne KVH® to zaawansowany produkt, który stanowi konstrukcję ścian w naszych prefabrykowanych domach, która charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Stosując je redukujemy tworzenie się mostków cieplnych.

Podstawowe parametry dla drewna KVH® to:

  • klasa wytrzymałości: C24,
  • wilgotność: 15% +/- 3%,
  • gęstość: 350 kg/m3,
  • wytrzymałość na zginanie: 24 MPa,
  • wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien: 14 MPa,
  • wytrzymałość na rozciąganie w poprzek włókien: 0,4 MPa,
  • wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien: 21 MPa,
  • wytrzymałość na ściskanie w poprzed włókien: 2,5 MPa,
  • średni moduł sprężystości: 11 000 MPa,
  • pęcznienie i kurczenie: 0,24% na 1% zmiany wilgotności.

Powyższe parametry potwierdzają jakość materiału i zasadność wykorzystywania tego surowca w branży budowlanej, jako surowca przyszłości.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this