Blog

5 sposobów na stworzenie energooszczędnego budynku

5 sposobów na stworzenie energooszczędnego budynku

Dziś chciałbym poruszyć temat bardzo ważny dla naszej planety – budynki energooszczędne. Oszczędzanie energii jest nie tylko korzystne dla naszego portfela, ale także dla środowiska naturalnego. Dlatego dziś podzielę się z Wami 5 sposobami na stworzenie energooszczędnego budynku.

Pierwszym krokiem do stworzenia energooszczędnego budynku jest odpowiednia izolacja termiczna. Dobre izolacyjne warstwy na ścianach, dachu i podłodze pomogą utrzymać ciepło wewnątrz budynku zimą oraz chłód latem. Dzięki temu będziemy potrzebować mniej energii do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.

 1. Dobry izolator to podstawa

  Pierwszym krokiem do stworzenia energooszczędnego budynku jest odpowiednia izolacja termiczna. Dobre izolacyjne warstwy na ścianach, dachu i podłodze pomogą utrzymać ciepło wewnątrz budynku zimą oraz chłód latem. Dzięki temu będziemy potrzebować mniej energii do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.

Dobre izolatory to np. wełna mineralna, styropian.

Styropian to materiał izolacyjny wykonany z ekspandowanego polistyrenu, lekki i łatwy w montażu. Jest wytrzymały na wilgoć i odporny na deformacje. Jego korzyścią jest wysoka wydajność izolacyjna oraz stosunkowo niska cena. Przy budowie domów energooszczędnych, styropian może efektywnie redukować straty ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Wełna elewacyjna, czyli wełna mineralna, jest produktem otrzymywanym z kamienia lub szkła. Jest elastyczna i łatwo dostosowuje się do kształtu powierzchni, co ułatwia jej montaż. Posiada doskonałe właściwości izolacyjne oraz jest odporna na ogień i działanie wilgoci. Przy budowie domów energooszczędnych, wełna elewacyjna pomaga w utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz budynku, co przyczynia się do oszczędności energii.

Przykładowi producenci styropianu to: Styrostone, Styromap, Austrotherm. Parametry styropianu mogą obejmować: współczynnik przewodzenia ciepła (λ), gęstość, grubość, klasę palności.

Przykładowi producenci wełny elewacyjnej to: Rockwool, Isover, Knauf Insulation. Parametry wełny elewacyjnej mogą obejmować: współczynnik przewodzenia ciepła (λ), gęstość, grubość, klasę palności.

 1. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

  Kolejnym sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej budynku jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. Dzięki nim możemy produkować własną energię elektryczną lub cieplną, co pozwoli nam zmniejszyć zużycie energii z sieci.

  Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które przetwarzają energię słoneczną na elektryczność, redukując zależność od sieci energetycznej.

  Kolektory słoneczne, natomiast, absorbują energię słoneczną do produkcji ciepła, zwykle do ogrzewania wody.

  Przykładowe firmy produkujące panele fotowoltaiczne:

  1. SunPower – Oferta obejmuje wysokowydajne panele ogniw monokrystalicznych.
  2. Canadian Solar – Producent paneli fotowoltaicznych oferujący szeroki wybór produktów o różnych mocach i efektywnościach.

  Przykładowe firmy produkujące kolektory słoneczne:

  1. Viessmann – Specjalizuje się w systemach solarnych do ogrzewania wody użytkowej.
  2. SolarFocus – Producent kolektorów słonecznych oferujący różnorodne rozwiązania do ogrzewania wody oraz wspomagania ogrzewania domu.

  Wykorzystanie tych odnawialnych źródeł energii może istotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z sieci, przyczyniając się do efektywności energetycznej budynków.

 2. Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem

  Kolejnym istotnym elementem energooszczędnego budynku jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dobre rozmieszczenie okien i zastosowanie odpowiednich systemów osłonowych, takich jak żaluzje czy markizy, pozwoli nam skutecznie regulować ilość światła i ciepła wpadającego do wnętrza budynku.

 3. System wentylacji i rekuperacji

  Odpowiedni system wentylacji i rekuperacji jest kluczowy dla utrzymania zdrowego i komfortowego klimatu wewnątrz budynku. Dzięki rekuperatorowi możemy odzyskać ciepło z wydmuchanego powietrza i wykorzystać je do ogrzewania świeżego powietrza napływającego do budynku. To pozwala zaoszczędzić energię i poprawić jakość powietrza wewnątrz.

Więcej przeczytasz na naszym osobnym artykule: https://www.hussa.pl/2023/06/08/rekuperacja-w-domu-kluczowy-element-efektywnosci-energetycznej/

 1. Inteligentne sterowanie instalacjami

  Ostatnim, ale nie mniej istotnym sposobem na stworzenie energooszczędnego budynku jest zastosowanie inteligentnych systemów sterowania instalacjami. Dzięki nim możemy zoptymalizować zużycie energii w budynku, np. poprzez automatyczne regulowanie temperatury czy oświetlenia w zależności od warunków zewnętrznych i naszych preferencji.

Inteligentne systemy sterowania to klucz do oszczędności energii: regulacja temperatury, oświetlenia, dostosowane do warunków zewnętrznych.

Poniżej firmy, które oferują poszczególne systemy:

 • Nest Thermostat – Termostat inteligentny firmy Nest, który uczy się harmonogramu ogrzewania i chłodzenia domu oraz dostosowuje go automatycznie, oszczędzając energię.
 • Philips Hue – System oświetleniowy inteligentny, który umożliwia zdalne sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona oraz automatyzację, np. dostosowanie intensywności światła do pory dnia.
 • Hive Active Heating – System zarządzania ogrzewaniem, który pozwala na zdalne sterowanie temperaturą w domu poprzez aplikację mobilną.
 • Savant – Zaawansowany system automatyzacji domowej, który integruje sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, systemem audio-wideo i innymi urządzeniami w jednym interfejsie.
 • Ecobee – Termostat inteligentny, który wykorzystuje czujniki ruchu i lokalizacji, aby dostosować temperaturę w pomieszczeniach do rzeczywistych potrzeb użytkowników.

Podsumowując, stworzenie energooszczędnego budynku to nie tylko kwestia oszczędności finansowych, ale przede wszystkim troski o środowisko naturalne i naszą przyszłość. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą pomocne przy planowaniu budowy lub remontu budynku. Dbajmy o naszą planetę razem!

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this