Blog

DOM PASYWNY CO TO?

Dom pasywny – co to?

Dom pasywny – co to takiego?

Jeśli interesujesz się budownictwem i energooszczędnymi rozwiązaniami, na pewno natknąłeś się na pojęcie „dom pasywny”. Ale co dokładnie oznacza ta nazwa i dlaczego budowanie domów pasywnych staje się coraz bardziej popularne?

Otóż, dom pasywny to taki, który został zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, aby zużywać jak najmniej energii na ogrzewanie i chłodzenie. To oznacza, że taki dom jest bardzo dobrze izolowany, posiada energooszczędne okna i drzwi, oraz system rekuperacji z odzyskiem ciepła. Dzięki temu, dom pasywny może być ogrzewany wyłącznie za pomocą energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, takich jak słońce czy ciepło ziemskie.
Dlaczego warto zainteresować się budową domu pasywnego?

Po pierwsze, taki dom pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy na rachunkach za prąd i gaz, ponieważ zużycie energii jest znacznie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach. Ponadto, dom pasywny jest przyjazny dla środowiska, ponieważ jego emisja CO2 jest minimalna. To idealne rozwiązanie dla osób dbających o ekologię i energooszczędność. Warto również wspomnieć o komforcie mieszkania w domu pasywnym. Dzięki odpowiedniej izolacji termicznej, temperatura wewnątrz budynku jest stabilna przez cały rok, co sprawia, że latem nie jest zbyt gorąco, a zimą zbyt zimno. Ponadto, wentylacja mechaniczna zapewnia ciągły dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu, co korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców.

Oczywiście, budowa domu pasywnego może być droższa na początku niż tradycyjnego budynku. Jednak, dzięki oszczędnościom w eksploatacji, inwestycja ta szybko się zwraca. Ponadto, coraz więcej firm budowlanych oferuje rozwiązania pozwalające na budowę domu pasywnego bez większego obciążenia dla portfela inwestora.

Główne zalety domów pasywnych :
 • Ekstremalna oszczędność energii: Dom pasywny zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne budynki, dzięki zastosowaniu izolacji termicznej, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i innych zaawansowanych technologii.
 • Komfort termiczny: Dzięki doskonałej izolacji termicznej i systemowi wentylacji, temperatura wewnątrz domu jest bardziej stabilna i komfortowa przez cały rok, nawet bez konieczności stosowania tradycyjnego ogrzewania lub chłodzenia.
 • Zdrowie i jakość powietrza: Systemy wentylacji mechanicznej zapewniają świeże i czyste powietrze wewnątrz domu, co korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców poprzez eliminację wilgoci, alergenów i innych zanieczyszczeń.
 • Niska emisja CO2: Ze względu na minimalne zużycie energii, domy pasywne generują znacznie mniejsze emisje dwutlenku węgla niż tradycyjne budynki, co przyczynia się do ochrony środowiska.
 • Trwałość i jakość konstrukcji: Budynki pasywne często są solidnie wykonane z wysokiej jakości materiałów, co przekłada się na długotrwałość i mniejszą potrzebę konserwacji.
Wady:
 • Wysoki koszt początkowy: Budowa domu pasywnego może być znacznie droższa niż budowa tradycyjnego budynku ze względu na zaawansowane technologie i materiały stosowane w celu osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej.
 • Konieczność specjalistycznej wiedzy: Projektowanie i budowa domu pasywnego wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu architektury, inżynierii oraz technologii energooszczędnych, co może być problematyczne dla niektórych deweloperów i firm wykonawczych.
 • Ryzyko nadmiernego ocieplenia: W niektórych warunkach klimatycznych i przy niewłaściwym zaprojektowaniu, dom pasywny może się przegrzewać, co wymaga zastosowania dodatkowych środków zaradczych, takich jak systemy chłodzenia.
 • Potrzeba systematycznej konserwacji: Chociaż domy pasywne są zazwyczaj mniej narażone na problemy związane z wilgocią i zanieczyszczeniem powietrza, nadal wymagają regularnej konserwacji i utrzymania systemów wentylacyjnych.
 • Ograniczenia w dostosowaniu: Ze względu na zaawansowane systemy izolacji i wentylacji, domy pasywne mogą mieć ograniczenia w dostosowaniu do zmieniających się potrzeb mieszkańców w przyszłości, co może wymagać dodatkowych kosztów i komplikacji.

A teraz trochę wiedzy technicznej!

Poniżej podajemy dokładniejsze parametry dla przegród w domu pasywnym:

Dom pasywny nie powinien potrzebować do ogrzania więcej niż 15 kWh na m2 rocznie.

Współczynnik przenikania ciepła (U-wartość):

 • Dla ścian zewnętrznych: poniżej 0,15 W/(m²K) – poniżej przykład naszej ściany
Przegroda pasywna

Przegroda pasywna

 • Dla dachu: poniżej 0,10 W/(m²K)
 • Dla podłóg: poniżej 0,15 W/(m²K)
 • Dla okien: poniżej 0,8 W/(m²K)

Współczynnik szczelności:

 •  mniejszy niż 0,6 m³/(h·m²) przy różnicy ciśnień 50 Pa

Współczynnik osłonięcia przeciwsłonecznego (g-wartość) dla okien:

 • Na południowych fasadach: około 50-60%
 • Na północnych fasadach: około 30-40%
 • Na wschodnich i zachodnich fasadach: około 40-50%

Wymagania dotyczące wentylacji z odzyskiem ciepła:

 • Współczynnik odzysku ciepła: powyżej 75-85%

Minimalizacja mostków termicznych:

 • Wartość psi (ψ) dla punktów przecięcia izolacji termicznej powinna być jak najmniejsza, nie przekraczająca 0,01 W/(mK)

Materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła:

 • Izolacja termiczna: np. wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa o odpowiednich parametrach
 • Okna: o profilach termicznie rozdzielonych, z pakietami szklanymi o niskim współczynniku U

Te parametry są zależne od lokalnych warunków klimatycznych oraz projektu konkretnego budynku. Wartości te są ustalane na podstawie międzynarodowych standardów budownictwa pasywnego, takich jak Passivhaus czy krajowych norm budowlanych dotyczących energooszczędności.

Specjaliści od domów pasywnych mogą być znalezieni w różnych miejscach, zarówno online, jak i offline. Oto kilka sugestii, gdzie można ich szukać:

Internetowe wyszukiwarki i portale branżowe: Istnieją również specjalistyczne portale internetowe i wyszukiwarki, gdzie można znaleźć informacje o firmach i specjalistach zajmujących się budownictwem pasywnym. Takie serwisy często zawierają opinie klientów oraz szczegółowe profile specjalistów.

 

Podsumowując, dom pasywny to przyszłość budownictwa, która idzie w parze z ideą zrównoważonego rozwoju i dbałością o środowisko. Jeśli planujesz budowę własnego domu, warto rozważyć tę nowoczesną i ekologiczną formę budownictwa. Oszczędności w eksploatacji, komfort mieszkania oraz korzyści dla środowiska to tylko kilka z wielu powodów, dla których budowa domu pasywnego może być najlepszym wyborem.

Domy pasywne stają się coraz bardziej popularne w Polsce, zarówno wśród osób prywatnych budujących własne domy, jak i w ofertach deweloperów. Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz rosnące koszty energii przyczyniają się do zwiększonego zainteresowania tego typu budownictwem.

 

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this