Blog

nie oczywiste zalety garażu

(nie)oczywiste zalety garażu

Idealne miejsce do przechowywania samochodu? Nie tylko. Garaż obecnie to wiele innych korzyści.

Posiadanie własnego garażu przy domu to marzenie wielu osób, które cenią sobie wygodę, bezpieczeństwo i dodatkową przestrzeń. Garaż stanowi nie tylko idealne miejsce do przechowywania samochodu, ale również oferuje wiele innych korzyści. Warto już na etapie projektowania uwzględnić w planach chęć jego posiadania.  Dom prefabrykowany zapewnia nieograniczone możliwości aranżacji garażu według indywidualnych preferencji. Przykład? Może stanowić również taras. Oto kilka (nie)oczywistych zalet posiadania własnego garażu:

Ochrona pojazdu i wygoda

Garaż zapewnia bezpieczne i zadaszone miejsce do przechowywania samochodu, czy motocykla. Chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, grad, śnieg i słońce. W zimie nie musisz odśnieżać i ogrzewać auta, a latem czekać aż klimatyzacja ochłodzi wnętrze, zyskując tym samym bezcenny czas i komfort. Dodatkowo, garaż może zapewnić ochronę przed kradzieżą i uszkodzeniami, a na pewno stanowi sporą barierę i utrudnienie. Zapewnia również wygodę w codziennych czynnościach, na przykład możemy wnieść ciężkie zakupy bezpośrednio z auta do domu.

Bezpieczeństwo i prywatność

Posiadanie garażu z bezpośrednim dostępem do domu zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Możesz korzystać z pojazdu bez konieczności przebywania na zewnątrz, co może być szczególnie ważne w nocy lub w niebezpiecznych okolicach.

Dodatkowe miejsce do przechowywania lub przestrzeń użytkowa

Niekwestionowany i prawdopodobnie największy atut. Garaż może przydać się także jako dodatkowa powierzchnia do przechowywania. Możesz trzymać w nim narzędzia ogrodowe, sprzęt sportowy, rowery, meble ogrodowe i wiele innych rzeczy. Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby zaadaptować to miejsce pod zupełnie nowe przedsięwzięcie – warsztat, pracownia, a może siłownia?

Wzrost wartości nieruchomości

Posiadanie garażu może zwiększyć wartość Twojej nieruchomości. Wielu potencjalnych nabywców ceni sobie możliwość przechowywania swojego pojazdu w bezpiecznym i wygodnym miejscu. Garaż może być również atrakcyjny dla rodzin z dziećmi, które chcą mieć dodatkową przestrzeń.

Mniejsze koszty ubezpieczenia

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje niższe stawki polis ubezpieczeniowych dla samochodów garażowanych. Cena ubezpieczenia zależy od oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Pojazd, który jest zabezpieczony przed kradzieżą i szkodami spowodowanymi przez czynniki atmosferyczne, ma mniejsze ryzyko wystąpienia szkody.

Budowany, a może poczciwy „blaszak”? jakie są późniejsze koszty?

Jakie typy garaży są popularne? Wolnostojące, chociażby ze względu na możliwość ewentualnej dobudowy w każdym momencie. Zainteresowaniem cieszą się również te przyłączone do budynku oraz zintegrowane (wbudowane) w konstrukcję domu. Nie możemy pominąć oczywiście garaży blaszanych. Mają swoje atuty tj. łatwość montażu i demontażu, stanowią na pewno tańszą alternatywę.
Warto przyjrzeć się formalnością i ewentualnym opłatą. Garaż stanowiący część budynku mieszkalnego (wybudowany w tym samym czasie, co dom) podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach, co nieruchomość stawka to ok. 1 zł/m2. Jeśli natomiast został dobudowany w późniejszym czasie lub stanowi odrębny obiekt podlega opodatkowaniu w stawce obowiązującej dla budynków pozostałych czyli ok. 9,70 zł/1m2. Z kolei garaż blaszany, który nie posiada fundamentów i nie jest na stałe związany z gruntem podlega opodatkowaniu jako budowla lub może być zwolniony z opodatkowania. (np. jeśli jest wykorzystywany w celach prywatnych, a nie zarobkowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej).

Decyzja o posiadaniu domu z garażem jest uzależniona od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jedno jest pewne –  opcji i projektów obecnie do wyboru mamy naprawdę dużo. O tym, że warto posiadać dodatkowe pomieszczenie raczej nie trzeba nikogo przekonywać.

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this