Blog

Nowa klasa energetyczna budynków – nadchodzą ważne zmiany. Już od 2024 roku.

Zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań i domów dla miliona Polaków?!

W Polsce wkrótce wejdzie w życie nowe prawo unijne dotyczące klasy energetycznej budynków, które zabroni sprzedaży i wynajmu nieruchomości, jeśli nie spełniają określonych standardów energetycznych. Dla osób planujących sprzedaż mieszkania lub domu w ciągu najbliższych 10 lat, istotne będzie sprawdzenie klasy energetycznej budynku. W przypadku stwierdzenia konieczności termomodernizacji, należy zaplanować ją przed sprzedażą lub przeprowadzić transakcję wcześniej, ponieważ bez odpowiednich poprawek sprzedaż będzie niedozwolona. To samo dotyczy wynajmu. Istnieje czas, aby przygotować się na te zmiany.

Klasa energetyczna budynków

Klasa energetyczna budynków jest kluczowym czynnikiem. Warto zaznaczyć, że nie jest to to samo co świadectwo energetyczne, które jest już obowiązkowe przy zawieraniu umów sprzedaży i najmu. Nowe przepisy wprowadzą nową klasyfikację energetyczną budynków, która zastąpi dotychczasowe oznaczenia literowe (np. A, B, C). Będzie to oparte na systemie podobnym do klasyfikacji sprzętu AGD, gdzie budynki zostaną sklasyfikowane literami od A do G, z A oznaczającą najwyższą efektywność energetyczną.

  • Klasa A+ – domy wytwarzające więcej energii niż jej zużywają (dzięki np. własnej instalacji fotowoltaicznej),
  • Klasa A – domy jednorodzinne zużywające poniżej 63kWh energii na metr kwadratowy rocznie a budynki wielorodzinne  – poniżej 59 kWh,
  • Klasa B – domy jednorodzinne zużywające 63-157 kWh – budynki wielorodzinne poniżej 141 kWh,
  • Klasa C – domy jednorodzinne z zużyciem 157-250 kWh i domy wielorodzinne – 223 kWh,
  • Klasa D – domy jednorodzinne 250-344 kWh, a budynki wielorodzinne – mniej niż 305 kWh,
  • Klasa E – domy jednorodzinne z zużyciem 344-438 kWh, a bloki i kamienice – mniej niż 387 kWh,
  • Klasa F – domy jednorodzinne z zużyciem438-531 kWh, budynki wielorodzinne zaś poniżej 469 kWh,
  • Klasa G – domy jednorodzinne z zużyciem ponad 531 kWh na metr kwadratowy rocznie, a budynki wielorodzinne – powyżej 469 kWh.

 

Nowe przepisy będą miały duży wpływ na nieruchomości jednorodzinne i budynki użyteczności publicznej. W ciągu dziesięciu lat domy i budynki mieszkalne muszą osiągnąć co najmniej klasę energetyczną E, a budynki użyteczności publicznej mają na to tylko siedem lat. Biorąc pod uwagę tempo wprowadzania tych zmian, istnieje możliwość wykorzystania bardziej ekologicznej energii, która zastąpi tradycyjne źródła takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że od 2024 roku wszystkie budynki będą otrzymywać klasyfikację energetyczną. Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała już projekt kryteriów, na podstawie których zostaną przyznane klasy energetyczne budynkom.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this