Blog

domy bez pozwolenia na budowę - najważniejsze informacje 2023

Domy na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę.

Domy na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę. Najważniejsze informacje.

W ciągu ostatnich kilku lat powstają domy bez pozwolenia na budowę, jednak dotychczas dotyczyło to głównie niewielkich, nieprzekraczających 35 m2 budynków rekreacyjnych. Od 3 stycznia 2022 roku, wraz z wprowadzeniem przepisów w ramach programu „Nowy Ład”, lista ta została rozszerzona o murowane domy całoroczne o powierzchni zabudowy do 70 m2 oraz budynki rekreacyjne, znane jako domki letniskowe. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tych nowych regulacji?

Likwidacja limitów metrażu dla domów jednorodzinnych bez pozwolenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zauważa, że dotychczasowa procedura budowy domów bez pozwolenia jest skuteczna i cieszy się popularnością. W związku z tym rozszerzenie przepisów pozwalających na budowę domów bez pozwolenia bez limitu powierzchni może przyciągnąć większą liczbę osób. Od 2023 roku, zgodnie z zapowiedziami, będzie możliwe wzniesienie domu jednorodzinnego bez pozwolenia i bez ograniczeń dotyczących powierzchni użytkowej.

Budowa domu bez pozwolenia i limitów metrażu – zmiany w przepisach

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wprowadzenie zmian w prawie budowlanym, które umożliwią budowę domu bez pozwolenia i bez limitów metrażu. Opcja ta będzie dostępna dla rodzin i osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo, pod warunkiem, że budynek będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe. Ma to ułatwić dostęp do własnego mieszkania.

Przepisy dotyczące budowy domu bez pozwolenia i limitów metrażu

Chociaż nie ma jeszcze konkretnych przepisów dotyczących nowych zmian, istniejące regulacje stanowią pewne wytyczne. W przypadku budowy domu bez pozwolenia, przepisy będą wymagały jedynie złożenia zgłoszenia do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, zawierającego informację o planowanym terminie rozpoczęcia prac oraz dodatkowe dokumenty, takie jak projekt budowlany, potwierdzenie własności działki, oświadczenie, że budynek będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe oraz w przypadku braku kierownika budowy – oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową. Wpływ na treść punktu dotyczącego kierownika budowy będzie miała powierzchnia domu bez pozwolenia. Wszystko wskazuje na to, że będzie można działać samodzielnie do 70 m2. Powyżej tej granicy będzie konieczny nadzór kierownika budowy i jego potwierdzenie gotowości do zamieszkania.

Nadal konieczne będzie spełnienie wymagań techniczno-budowlanych oraz przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli brakuje tego drugiego dokumentu, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Termin na jej wydanie w przypadku domu o powierzchni do 70 m2 został skrócony do 21 dni, standardowo wynosi on 30 dni, choć czasami jest przekraczany. Jak będzie w przypadku nowych regulacji, nie jest jeszcze do końca znane.

Wszystkie te ułatwienia mają przyspieszyć czas realizacji inwestycji nawet o kilka miesięcy w skali całej budowy.

Jakie obiekty możemy stawiać bez pozwolenia?

Obecnie można również stawiać inne obiekty bez pozwolenia na budowę na podstawie zgłoszenia. Do tych obiektów należą między innymi: wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, wolnostojące parterowe budynki gospodarcze (np. garaże, altany), tarasy, przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe oraz przydomowe baseny i oczka wodne o określonej powierzchni.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this