Blog

czym są mostki termiczne jak sobie z nimi radzić

Czym są mostki termiczne i jak sobie z nimi radzić?

Okres letni, kiedy temperatury za oknem rozpieszczają to najlepszy moment, aby dokonać niezbędnych modernizacji przed zimą. Skupiając się na pewnych aspektach ocieplania naszego domu można skutecznie zapobiec utracie ciepła. Przyjrzyjmy się zatem bliżej mostkom termicznym.

Czym są mostki termiczne i jak sobie z nimi radzić?

Ciepły, przytulny i ekonomicznym w utrzymaniu dom, to priorytet dla wielu osób. Mostki termiczne stanowią niepożądane luki w budynku, przez które traci się cenne ciepło i naraża na dodatkowe koszty. Jak wiadomo –  nic tak skutecznie, jak niepotrzebne wydatki mobilizuje nas do zadbania o newralgiczne miejsca wymagające naprawy. Wyróżniamy dwa rodzaje mostków termicznych: punktowe i liniowe.

Mostki termiczne punktowe

Pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie ściana lub dach są przewiercone na potrzeby instalacji, takie jak śruby, rury czy inne elementy. Ich wpływ na utratę ciepła jest zazwyczaj mały i często pomijane są w obliczeniach dotyczących izolacji.

Mostki termiczne liniowe

Występują w różnych miejscach, takich jak połączenia stropu ze ścianą zewnętrzną, dachu ze ścianą, okolice kominów, nadproża, połączenia balkonu ze stropem, miejsca obsadzenia okien i drzwi, a także ściany piwnic i fundamenty. Mogą powstać w wyniku niewłaściwego wyboru materiałów budowlanych lub niedokładnego wykonania przez firmę budowlaną.

Dlaczego eliminowanie mostków termicznych jest istotne?

Przede wszystkim zapobiega to utracie ciepła, co może prowadzić do nieprzyjemnych warunków mieszkaniowych oraz wysokich rachunków za ogrzewanie. Ponadto, ignorowanie problemu może doprowadzić do powstania grzyba i pleśni, co z kolei jest niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci. Niedostateczna izolacja może także przepuszczać wilgoć i niszczyć materiały budowlane, co przyspieszy utratę ciepła i pogorszy komfort domowników.

Jak radzić sobie z mostkami termicznymi?

Aby zlokalizować mostki termiczne, można skorzystać z kamery termowizyjnej, która pozwala wizualizować różnice temperatur na powierzchni budynku. Można także wykonać prosty test z zastosowaniem dymu, aby zobaczyć, gdzie powietrze przemieszcza się i zawirowuje.

Metody eliminacji mostków termicznych obejmują odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien, ocieplenie otworów dla lamp halogenowych, prawidłowe połączenie kominów i pokrycie dachu, a także dokładne ocieplenie ścian i fundamentów. Metoda ocieplania natryskowego pianką może być skutecznym rozwiązaniem, zapewniającym izolację nawet w trudno dostępnych miejscach. Warto także zatroszczyć się o właściwe ocieplenie domu już na etapie projektowania, aby uniknąć problemów z mostkami termicznymi w przyszłości.

Badanie kamerą termowizyjną

Aby badanie termograficzne mogło dojść do skutku, różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku powinna wynosić co najmniej 15ºC.  Badanie Wykonuje się od wewnątrz i z zewnątrz budynku. Przy pomiarach na zewnątrz, znaczenie ma również pogoda i stopień nasłonecznienia. Prędkość wiatru nie powinna przekraczać 1 m/s, co znaczy, że warunki powinny być praktycznie bezwietrzne. Niebo powinno być zachmurzone, ale niedopuszczalne jest przeprowadzanie analizy w trakcie opadów. Kryteriów, które trzeba spełnić, jest zatem dużo. Z reguły badania termowizyjne są przeprowadzane nad ranem przed wschodem słońca, późnym wieczorem, a nawet w nocy.

 

badanie kamerą termowizyjną

 

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this