Blog

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne – funkcjonalne i estetyczne uzupełnienie okien

Rolety zewnętrzne to nie tylko estetyczny dodatek do fasady domu, ale także skuteczna metoda poprawy komfortu mieszkania, bezpieczeństwa oraz oszczędności energii. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu praktycznemu rozwiązaniu, omawiając, czym są rolety zewnętrzne, jakie są dostępne rodzaje oraz dlaczego warto zastosować je w swoim domu.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to systemy osłon okiennych, które montowane są na zewnątrz budynku, na elewacji lub nad oknem. Składają się z paneli wykonanych z trwałego materiału, takiego jak aluminium, drewno lub tworzywo sztuczne, oraz mechanizmu pozwalającego na regulację ich pozycji. Współczesne rolety zewnętrzne wyposażone są często w systemy automatyzacji, umożliwiające sterowanie nimi zdalnie.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety Podtynkowe (RZ)

Rolety podtynkowe to rozwiązanie ukryte w konstrukcji budynku, co oznacza, że są one montowane wewnątrz ściany. Oznacza to, że rolety są niewidoczne, gdy są podniesione, co może być atrakcyjne z estetycznego punktu widzenia. Są idealnym wyborem dla tych, którzy cenią minimalistyczny design i chcą uniknąć widocznych elementów na elewacji budynku. Rolety podtynkowe mogą być zarówno manualne, jak i zautomatyzowane, umożliwiające sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji.

Rolety Nadstawne (RN)

Rolety nadstawne to popularne rozwiązanie, w którym cała konstrukcja rolety znajduje się nad oknem, na zewnątrz budynku. Są one łatwe w montażu i mogą być stosunkowo ekonomiczne. Rolety nadstawne stanowią doskonałą ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, deszczem oraz innymi warunkami atmosferycznymi. Ich widoczna konstrukcja może również dodać charakteru fasadzie budynku. Są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu architektonicznego.

Rolety Elewacyjne (Natynkowe adaptacyjne)

Rolety elewacyjne, nazywane także roletami natynkowymi, są montowane na zewnątrz budynku, na elewacji, ale nie są ukryte w konstrukcji ściany. To wyraźnie widoczne osłony okienne, które stanowią nie tylko ochronę przed słońcem i deszczem, ale także mogą być elementem dekoracyjnym. Rolety elewacyjne są dostępne w wielu wzorach, kolorach i materiałach, co pozwala na pełne dostosowanie ich do stylu budynku.

Roleta Screen

Rolety screen to rolety zewnętrzne, których głównym zadaniem jest ochrona wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych. Przekłada się to na zwiększony komfort wykorzystywania przestrzeni bez jej całkowitego zaciemnienia oraz na zmniejszenie kosztów klimatyzacji. Lekkie i proste w montażu rolety screen polecane są w szczególności do ochrony dużych przeszkleń w nieruchomościach mieszkalnych i w przestrzeniach komercyjnych.

Roleta nadprożowa

Wygodne i estetyczne rolety nadprożowe to rozwiązanie dla wszystkich nowych domów oraz obiektów podlegających renowacji. Są to rolety podtynkowe mocowane w nadprożach okien, dzięki czemu ich skrzynki nie są widoczne, a dostęp do nich możliwy jest w prosty sposób od dołu. Mocny pancerz rolet stanowi doskonałą ochronę przed utratą ciepła, hałasem oraz niepożądanymi gośćmi, którzy mogliby próbować dostać się do wnętrza.

rodzaje rolet zewętrznych

Funkcje rolet zewnętrznych: Energooszczędność i nie tylko

Energooszczędność: Rolety zewnętrzne stanowią skuteczną barierę przeciwko nadmiernemu nasłonecznieniu, co pomaga w utrzymaniu niższej temperatury we wnętrzu budynku w czasie letnich upałów. Równocześnie zapobiegają utracie ciepła w okresie zimowym. To przekłada się na obniżone koszty ogrzewania i chłodzenia.

Ochrona przed elementami atmosferycznymi: Rolety zewnętrzne chronią okna i fasadę przed deszczem, śniegiem, gradem i wiatrem, co może przedłużyć żywotność tych elementów budynku.

Izolacja akustyczna: Rolety zewnętrzne znajdują swoje zastosowanie w ruchliwych i głośnych miejscach, zmniejszając ilość hałasu wpadającego do domu.

Prywatność i bezpieczeństwo: Możliwość regulacji pozycji rolet pozwala na kontrolę ilości światła wpadającego do pomieszczenia oraz zapewnia prywatność domownikom. Ponadto stanowi dodatkową barierę dla potencjalnych intruzów.

Dlaczego warto zastosować rolety zewnętrzne?

Zastosowanie rolet zewnętrznych w swoim domu przynosi szereg korzyści. Oprócz wymienionych wyżej funkcji, warto również podkreślić ich estetyczny aspekt. Rolety zewnętrzne mogą być dostosowane do stylu fasady i dodają jej wyjątkowego charakteru. Dodatkowo, rolety zintegrowane z systemami automatyzacji pozwalają na wygodne sterowanie nimi za pomocą smartfonów lub zdalnych sterowników, co dodatkowo podnosi komfort życia.

Rolety zewnętrzne to wszechstronne rozwiązanie, które nie tylko nadaje estetykę fasadzie domu, ale również wpływa na energooszczędność, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki różnorodności dostępnych rodzajów oraz automatyzacji, wybór rolet zewnętrznych może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego domu. Oszczędność energii, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi i regulacja oświetlenia to tylko kilka spośród wielu zalet, jakie przynoszą ze sobą te funkcjonalne osłony okienne.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this