Blog

dom parterowy wygodne i praktyczne rozwiązanie

Dom parterowy – wygodne i praktyczne rozwiązanie

Dom parterowy to rozwiązanie architektoniczne, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób chcących połączyć wygodę i praktyczność.

Co ciekawe, w porównaniu do domów piętrowych, dom parterowy oferuje naprawdę wiele zalet, które przyciągają uwagę wielu rodzin i osób starszych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu typowi domu i zbadamy jego cechy, korzyści i potencjalne wady.

Dom parterowy, znany również jako bungalow, charakteryzuje się tym, że cała przestrzeń mieszkalna znajduje się na jednym poziomie, bez schodów ani pięter. Istnieje wiele różnych projektów i stylów domów parterowych, które można dostosować do indywidualnych preferencji i potrzeb. Typowe cechy domu parterowego obejmują:

Jednopoziomowa konstrukcja

Dom parterowy jest zbudowany na jednym poziomie, co ułatwia poruszanie się i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń bez konieczności wchodzenia po schodach. Co warto tutaj podkreślić – oszczędzamy na samych kosztach związanych z ewentualna budową schodów, których w tym projekcie nie potrzebujemy.

Bezpieczny dla osób starszych i niepełnosprawnych

Brak schodów sprawia, że dom parterowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się, a także dla osób z niepełnosprawnościami.

Przestronność

Dom parterowy oferuje przestronne wnętrza i płynne przejście między pokojami. To właśnie między innymi brak schodów pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni, co daje duże możliwości aranżacyjne.

Łatwość utrzymania

Ponieważ wszystkie pomieszczenia mieszkalne znajdują się na jednym poziomie, dom parterowy jest łatwiejszy do utrzymania w czystości i utrzymania porządku. Nie ma konieczności wchodzenia na piętra, aby posprzątać czy wykonywać codzienne czynności domowe.

Ogród i podwórko

Dom parterowy doskonale współgra z ogrodem lub podwórkiem. Dostęp do ogrodu jest łatwy, a dom często posiada wyjście na taras, co umożliwia korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu i rekreację na zewnątrz.

Choć domy parterowe mają wiele zalet, warto również rozważyć ich potencjalne wady:

Większa powierzchnia gruntowa

Aby pomieścić całą przestrzeń mieszkalną na jednym poziomie, dom parterowy zazwyczaj wymaga większej działki, niż dom piętrowy o tej samej ilości pomieszczeń, tym samym nie będzie odpowiednim rozwiązaniem na każdą działkę.

Dach

Przy niewielkiej parterówce dach nie stanowi większego wyzwania. Problemy zaczynają się w momencie większej budowli (powyżej 150 m2), dach będzie nie tylko droższy ale efekt wizualny może nie być zadowalający. Warto podkreślić, że nie trzeba montować stropów i pięter.

Brak oddzielnych stref

W domu parterowym nie ma wyraźnego podziału między strefą dzienną a nocną. To może nie być problemem dla niektórych, ale inni mogą preferować bardziej wyraźne rozgraniczenie.

„Parterówka” to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Dostępność, bezpieczeństwo, praktyczność i łatwość utrzymania to główne zalety tego typu domu. Dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi i tych, którzy preferują wygodę i łatwość poruszania się, dom parterowy może być doskonałym wyborem. Przemyślane zaprojektowanie i elastyczność aranżacji przestrzeni sprawiają, że dom parterowy jest atrakcyjną opcją dla wielu osób, które cenią sobie komfort i funkcjonalność w swoim domu.

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this