Blog

projekt domu najważniejsze informacje

Projekt domu. Na co należy zwrócić uwagę?

Na co należy zwrócić uwagę podczas analizy projektu koncepcyjnego i budowlanego? Co powinna zawierać umowa z projektantem?

Przygotowując się do budowy wymarzonego domu, istnieje wiele ważnych kwestii, nad którymi trzeba się pochylić. Pierwszym, ale bardzo ważnym krokiem jest znalezienie rzetelnego projektanta, a następnie dokładna analiza zarówno projektu koncepcyjnego, jak i budowlanego. W przypadku współpracy z profesjonalnym projektantem, dalsze działania obejmują zazwyczaj kilka istotnych etapów.

Rozmowa

Rozmowa z projektantem stanowi początek współpracy. W trakcie tego spotkania projektant skupi się na zrozumieniu Twoich oczekiwań, potrzeb, budżetu oraz preferowanej technologii budowy. Na tym etapie należy przedstawić wizję przyszłego domu.

Zawarcie umowy

Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się i przeanalizować treść umowy przygotowanej przez projektanta. Warto zwrócić uwagę na elementy dotyczące terminów rozpoczęcia i zakończenia prac oraz ewentualnych kar umownych za opóźnienia. Upewnij się, że umowa precyzyjnie określa, że obejmuje projekt budowlany – to kluczowe, bowiem jego zawartość jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

W umowie warto zabezpieczyć się pod względem prawa do 2-3 bezpłatnych koncepcji, ponieważ przed rozpoczęciem współpracy z projektantem ciężko oszacować która wersja finalnie spełni Twoje oczekiwania.

Zazwyczaj przed rozpoczęciem współpracy, projektant oczekuje zaliczki wynoszącej 20-30% całkowitego wynagrodzenia. Upewnij się że umowa nie zobowiązuje Cię do zapłaty całości przed otrzymaniem projektu budowlanego. Otrzymany projekt warto skonsultować z Kierownikiem Budowy.

Analiza projektu koncepcyjnego

Projekt koncepcyjny, to wstępny zarys układu funkcjonalnego wnętrza domu. Należy zweryfikować, czy uwzględnia on Twoje wytyczne oraz wymagania miejscowego planu lub warunki zabudowy. Warto dodać, że projekt koncepcyjny może obejmować wstępne projekty elewacji oraz wizualizacje, zgodnie z umową. Dobrze jest poprosić o dodanie realistycznych wymiarów mebli, aby sprawdzić funkcjonalność projektu. Szczególną uwagę warto poświęcić także szeroko pojętemu przechowywaniu – zaplanować półki, schowki, pomieszczenie typu „składzik”. Przeczytaj, jakie pomieszczenia warto zaplanować w domu.

Zwróć uwagę na orientację budynku względem stron świata. Pomieszczenia, które wymagają mniejszej ilości słońca, jak garaż czy spiżarnia, często znajdują się od strony północnej. Natomiast te, w których spędzamy więcej czasu, takie jak salon czy sypialnie, warto umiejscowić od strony południowej. W praktyce kompromisy są nieuchronne, więc warto skonsultować się z projektantem w celu osiągnięcia optymalnego rozwiązania. Przed zaakceptowaniem projektu, zastanów się, czy uwzględnia on Twoje wszystkie potrzeby – czy zawiera miejsce na kominek, przechowywanie drewna czy też uwzględnia prawidłową infrastrukturę w przypadku poddasza użytkowego. Analizując, czy wybrany projekt jest odpowiedni, a rozkład i wielkość pomieszczeń optymalna, warto wyobrazić sobie typowy dzień w domu. Jeśli mamy zastrzeżenia – warto skonsultować z projektantem i skorzystać z prawa do drugiej koncepcji.

Projekt budowlany 

Analiza projektu koncepcyjnego jest wymagająca, ale niezwykle istotna. Trzeba skrupulatnie przejrzeć projekt pod kątem zgodności z przekazanymi wytycznymi oraz dokładności w odniesieniu do szczegółów. Warto zweryfikować ilość kominów wentylacyjnych oraz parametry materiałów budowlanych. Jeśli zaakceptujesz projekt koncepcyjny, to za kilka tygodni (w zależności od ustaleń) projektant przygotuje projekt budowlany, który będzie można złożyć w urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Przygotowanie projektu domu to złożony proces, jednak z właściwym podejściem i wsparciem projektanta można go sprawnie przeprowadzić. Ważne jest, aby dokładnie analizować każdy etap, z umową na czele, by efekt końcowy spełnił Twoje oczekiwania. W końcu to Twój wymarzony dom.

Zobacz także: Projekt domu – gotowy, czy indywidualny?

projekt domu rzut parteru

projekt domu rzut piętra

projekt domu przekrój

projekt domu wizualizacja

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this